Ile energii zużywa dom jednorodzinny? Energooszczędny a tradycyjny

Ile energii zużywa dom jednorodzinny? Energooszczędny a tradycyjny

Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej umożliwiającej stworzenie domowej elektrowni, warto dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie energetyczne generuje nasze gospodarstwo. Wiedza ta będzie niezbędna do określenia wymaganej mocy systemu oraz optymalnej powierzchni paneli fotowoltaicznych. Może okazać się także motywem do wprowadzenia zmian w konstrukcji nieruchomości, które umożliwią zwiększenie energooszczędności. Jak zoptymalizować koszta ogrzewania oraz eksploatacji urządzeń domowych przy nieustannie wzrastających cenach energii? Zobacz najpierw, ile energii rocznie zużywa dom, w którym mieszkasz, i podejmij najlepsze możliwe decyzje inwestycyjne. 

Dom tradycyjny a dom energooszczędny

Dom jednorodzinny tradycyjny ma kształt charakterystycznej prostej bryły i jest zbudowany z podstawowych materiałów – cegieł i pustaków. Często posiada poddasze użytkowe oraz konwencjonalny system ogrzewania. Pomimo wykorzystania izolacji termicznej oraz elewacji, domy tradycyjne nie są dostatecznie ocieplone i wymagają znacznych nakładów finansowych na ogrzanie budynku. Średnie roczne zapotrzebowanie na energię oscyluje tu w okolicach 160 kWh/m2. Atutem tradycyjnego domu są natomiast szeroki dostęp do materiałów budowlanych oraz stosunkowo niskie koszta budowy. 

Przejdźmy teraz do definicji domu energooszczędnego. To budynek, który wykazuje niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a jednocześnie zapewnia domownikom komfort grzewczy. Charakteryzuje się prostą budową z niewielką ilością załamań na dachu, co zapobiega wydostawania się ciepła z murów nieruchomości. Dom energooszczędny powinien być wyposażony w izolację termiczną o minimalnej grubości 20 cm w ścianach i 30 cm w zadaszeniu. Ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła okien oraz drzwi zewnętrznych – nie może on przekroczyć 1,3 W/(m2*K).

Ile energii zużywa dom energooszczędny? Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym i skutecznej izolacji, domy jednorodzinne energooszczędne wymagają mniejszej ilości grzejników, a ich ogrzewanie zachodzi przy wykorzystaniu pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego o stosunkowo niewielkiej powierzchni. To sprawia, że roczne zużycie energii dla takiego gospodarstwa wynosi około 70-80 kWh/(m2*rok), czyli nawet połowę mniej niż w przypadku domów tradycyjnych!

Co pochłania najwięcej energii oraz dlaczego ją tracimy?

Zdecydowanie największą ilość energii pochłania ogrzewanie domu – stanowi około 70% całkowitego zużycia energii Jest to 10 razy więcej od ilości potrzebnej do obsługi domowych urządzeń elektrycznych. Ważne więc, by odpowiednio dopasować sposób ogrzewania budynku, które pozwoli zaoszczędzić energię, a co za tym idzie pieniądze właścicieli. Kluczowa jest także konstrukcja domu – szczelność okien i drzwi, wysokogatunkowe materiały budowlane, odpowiednia termoizolacja oraz skuteczna wentylacja pomieszczeń w znacznym stopniu przyczynią się do zrównoważenia bilansu energetycznego gospodarstwa. Jednak to, ile energii zużywa dom jednorodzinny oraz jakie będą koszta jej pozyskiwania i eksploatacji jest w głównym stopniu zależne od wyboru źródła energii. Chcesz ogrzać swój dom tanio i ekologicznie? 

Dom pasywny – dom przyszłości dla Twojej rodziny!

Ten nowoczesny model domu jednorodzinnego wykorzystuje pasywne źródła energii do ogrzewania i zasilania urządzeń elektrycznych, które w dłuższej perspektywie pozwalają domownikom na spore oszczędności. W domach pasywnych nie istnieje konieczność instalacji tradycyjnego systemu grzewczego, a jego konstrukcja zapobiega stratom ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznych, współczesne posiadłości zyskują niezależność energetyczną, która pozwala im w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd oraz uniknąć kosztów związanych ze podwyżkami cen energii. 

Budynki wykorzystujące fotowoltaikę to przyszłość dla rynku budowlanego i nieruchomości. Choć jednorazowy koszt montażu paneli i urządzeń fotowoltaicznych może wydawać się wysoki, to już po kilku latach użytkowania następuje zwrot z inwestycji i zaczynasz cieszyć się czystym zyskiem płynącym z energii solarnej. W Sunny Tech projektujemy instalacje, które pozwalają na maksymalnie efektywne pozyskiwanie energii dla domu w rozsądnej cenie. Wykorzystywane przez nas technologie oraz wiedza fotowoltaiczna i wsparcie ekspertów sprawiają, że możesz cieszyć się bezpieczną domową elektrownią, pracującą bezpośrednio na Twoje oszczędności. Nie zwlekaj i już teraz zainwestuj w energię solarną – korzystną dla Ciebie i środowiska!