Instalacja wydajnych modułów krok po kroku. | SunnyTech

Instalacja wydajnych modułów krok po kroku. Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia solarna, to nie tylko modny trend w społeczeństwie, który ma realny wpływ na redukcję zanieczyszczeń i poprawę kondycji środowiska. To także istotny krok do uzyskania niezależności energetycznej, a w konsekwencji – zmniejszenie kosztów pozyskiwania energii elektrycznej. Zwrot z początkowej inwestycji w fotowoltaikę następuje już po kilku latach i pozwala na gromadzenie realnych oszczędności w skali roku. 

Panele fotowoltaiczne na dachu domu to rozwiązanie niezwykle skuteczne i proste w konserwacji. Bezobsługowe działanie systemu przez długie lata pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Aby mieć pewność, że wybrana przez nas instalacja będzie pracowała z maksymalną wydajnością, przynosząc oczekiwane zyski, warto zadbać o fachowy montaż urządzeń. O tym, jak montuje się panele fotowoltaiczne, dowiesz się w poniższym artykule. 

Montaż paneli fotowoltaicznych: jak przebiega?

W procesie budowania instalacji fotowoltaicznej Twojego gospodarstwa należy pamiętać o kilku kluczowych etapach, wpływających na opłacalność i wydajność inwestycji. 

Pierwsze kroki, czyli audyt fotowoltaiczny

Żadna profesjonalna usługa nie będzie efektywna bez poprawnej oceny potrzeb i możliwości klienta. Przed bezpośrednim zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej należy zdefiniować warunki konstrukcyjne i orientacje domu, a także całkowite zużycie energii przez domowników. Ma to na celu dobranie odpowiedniej ilości i rodzaju paneli oraz skomponowanie modułów, które zapewnią 100% pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Istotne jest także dopasowanie mocy instalacji, która będzie wystarczająca dla danego gospodarstwa, a jednocześnie bezpieczna i optymalna w kontekście finansowym. Pierwszy etap, czyli rozmowa ekspertów z klientem to kluczowy moment dla powodzenia dalszych działań budowy domowej elektrowni słonecznej. 

Wybór miejsca montażu 

Działania techniczne i instalacyjne rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej strony i miejsca na dachu nieruchomości. Oto szereg czynników, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę:

  1. Stopień nachylenia dachu – wskazane jest, aby zawierał się w przedziale od 25 do 40 stopni, najlepiej w kierunku południowym. Daje to najlepszą efektywność pochłaniania promieni słonecznych, a jednocześnie zapobiega gromadzeniu się brudu na panelach. 
  2. Zacienione miejsca (spowodowane przez drzewa, słup czy komin)  – będą stanowiły słaby punkt instalacji, obniżający jej wydajność, dlatego warto ich unikać. 
  3. Warunki atmosferyczne – fragmenty dachu silniej narażone na wiatry lub zaleganie śniegu mogą spowodować uszkodzenie instalacji fotowoltaicznej, nawet pomimo prawidłowego montażu.
  4. Dopływ powietrza – umożliwia chłodzenie, niezbędne do prawidłowej pracy systemu.

Najbardziej optymalne miejsce montażu nie musi być wcale na dachu Twojego domu – dla niektórych budynków wskazane jest ulokować panele na podłożu lub elewacji, gdzie będą miały najlepsze warunki do produkowania energii. 

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu nieruchomości? Ten kluczowy etap realizacji inwestycji trwa od jednego do kilku dni i składa się z poniższych czynności:

  • budowa konstrukcji wspomagającej i konfiguracja stelażu
  • przygotowanie i rozłożenie okablowania, łączącego poszczególne elementy instalacji
  • zamontowanie falownika (lub mikrofalowników) w najbardziej optymalnym do jego pracy miejscu
  • rozłożenie i zamocowanie paneli fotowoltaicznych
  • scalenie poszczególnych komponentów instalacji oraz podłączenie systemu do sieci

Monitoring i kontrola wydajności 

Uruchomienie sieci finalizuje proces montażu instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednia konfiguracja systemu z wykorzystaniem urządzeń pomiarowych i nowoczesnych aplikacji to ostatni etap montażu, który pozwala na ocenę jego skuteczności. Dzięki monitoringu pracy paneli słonecznych można zawczasu wykryć i usprawnić ewentualne słabe ogniwa. Dzięki dostępnym narzędziom, właściciel ma bieżący wgląd w ilość i moc produkowanej energii, przeliczany bezpośrednio na wielkość uzyskanych oszczędności. 

Skorzystaj z pomocy fachowców Sunny Tech!

Wiesz już, jak wygląda montowanie fotowoltaiki i jak ważną rolę odgrywa w procesie inwestowania w energię słoneczną. Warto, abyś powierzył to zadanie doświadczonemu na rynku ekspertowi! Firma Sunny Tech od 26. lat z powodzeniem realizuje usługi z zakresu montażu urządzeń fotowoltaicznych, stawiając za główny cel sukces i zadowolenie klienta. U nas możesz liczyć na profesjonalnie wykonany montaż instalacji fotowoltaicznej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości oraz maksymalizującej Twoje oszczędności.