Mikroinwertery, mikrofalowniki - zalety w fotowoltaice | SunnyTech

Zalety mikroinwerterów. Dlaczego są tak ważne dla fotowoltaiki?

Aktualny boom na fotowoltaikę sprawia, że na rynku pojawiają się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania systemowe, zwiększające opłacalność inwestycji w energię słoneczną. W zależności od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, zapotrzebowanie na moc, kąt nachylenia dachu oraz warunki nasłonecznienia, możesz dobierać odpowiednie urządzenia fotowoltaiczne, optymalizujące proces pozyskiwania energii dla Twojej nieruchomości. Jednym z istotnych w etapie decyzyjnym elementów instalacji solarnej, stojącym w opozycji do tradycyjnych falowników, są właśnie mikroinwertery, których liczne korzyści rewolucjonizują obecnie branżę fotowoltaiczną. Zobacz, jakie są zalety mikroinwerterów i dlaczego warto je wybrać!

Wykorzystanie mikroinwerterów w fotowoltaice 

Mikrofalownik (mikroinwerter) to urządzenie, które konwertuje prąd stały w zmienny, czyli wykorzystywany na potrzeby gospodarstwa domowego. Choć spełnia tę samą rolę w instalacji co zwykły falownik, to główną różnicą i jednocześnie zaletą wykorzystania mikroinwerterów jest ich montaż bezpośrednio przy panelach słonecznych. Dzięki temu zbierają one energię z poszczególnych modułów, następnie przetwarzają na miejscu na prąd zmienny i wysyłają do głównej skrzynki bezpiecznikowej. To sprawia, że pomimo mniejszej wielkości i mocy niż falownik centralny, mikrofalowniki charakteryzują się lepszą wydajnością pracy i rozwiązują problem zacienienia. Ostateczna suma energii elektrycznej będzie bowiem wynikiem niezależnej pracy modułów solarnych, a pojedyncze ogniwa nie wpłyną znacząco na osłabienie mocy instalacji fotowoltaicznej. 

Mikroinwerter: zalety

Wiemy już, że mikrofalowniki w znacznym stopniu usprawniają pracę paneli słonecznych oraz optymalizują koszty inwestycji w fotowoltaikę. Jakie są dalsze, istotne korzyści z wyboru mikrofalowników?

Elastyczna rozbudowa instalacji 

Z różnych powodów, w tym ograniczonego budżetu, możemy początkowo zdecydować się na mniejszą powierzchnię paneli słonecznych, z myślą o jej powiększeniu w przyszłości. Z falownikiem centralnym wiąże się to z każdorazową wymianą urządzenia, co mogłoby okazać się kłopotliwe i kosztowne. Wybierając mikroinwertery, prosto i skutecznie decydujesz o wielkości swojej instalacji – z  każdym dodatkowym panelem lub modułem paneli montowany jest następny falownik, który pracuje niezależnie i równolegle z pozostałymi urządzeniami, zwiększając sumę pozyskiwanej  energii. 

Wysoka wytrzymałość

Dzięki dużej odporności na warunki atmosferyczne, mikrofalowniki możemy zamontować na zewnątrz budynku, bezpośrednio pod panelami słonecznymi. Zapewnia to odpowiedni proces chłodzenia falowników, likwiduje hałas wewnątrz nieruchomości oraz umożliwia zaoszczędzenia miejsca w przestrzeni użytkowej. Ponadto dzięki rozłożeniu pracy instalacji na mniejsze urządzenia, wykazują się one dłuższą żywotnością i efektywnością. 

Kontrola i monitoring

Poszczególne mikrofalowniki można nadzorować osobno, co umożliwia szczegółowy wgląd w pracę instalacji oraz pozwala zawczasu wykryć ewentualne zagrożenie systemu. Dzięki dokładnemu monitoringowi wiemy, który konkretnie panel odpowiada za osłabienie mocy – możemy zatem łatwo skontrolować, dlaczego jego funkcjonowanie jest zakłócone i zlikwidować przyczynę. 

Montaż w nietypowych warunkach i budynkach

Z uwagi na rozłożenie instalacji na mniejsze panele i moduły, możemy dowolnie zagospodarować powierzchnię dachu, w zależności od kąta jego nachylenia oraz skłonności do zacienienia. Szczególnie przydatne jest to dla złożonych w budowie dachach o różnym spadku, gdyż zdolność generowania energii poszczególnych paneli jest niezależna od sąsiednich. Umożliwia to stałą pracę systemu na najwyższych poziomach, pomimo trudnych kątów promieniowania słonecznego. Ponadto mikroinwertery pozwalają na projektowanie i montaż instalacji już od jednego modułu, w przeciwieństwie do falowników centralnych, które wymagają określonej minimalnej mocy produkcyjnej. 

Maksymalne bezpieczeństwo

Z uwagi na występujące w pojedynczym mikrofalowniku napięcie bezpieczne DC 60V do i AC 253V (znacznie mniejsze od wysokich napięć z falowników łańcuchowych), gwarancja ochrony zdrowia i życia swojej rodziny staje się jeszcze bardziej realna. 

Optymalizacja kosztów

Montaż mikrofalowników nie musi być droższy niż wybór standardowych urządzeń łańcuchowych. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ich większą zdolność do generowania mocy oraz wydajność w długim okresie. Mikrofalowniki są także bardziej wytrzymałe i u większości producentów posiadają gwarancję na 25 lat, w przeciwieństwie do około 10-15 lat w przypadku falowników centralnych. 

Sunny Tech – przyszłość mikroinwerterów w fotowoltaice

Po co decydować się na mikrofalowniki w instalacji słonecznej? Aby cieszyć się licznymi zaletami i korzyściami, jakie dostarczą Twojej prywatnej elektrowni słonecznej. Z naszym doświadczeniem na rynku, zapleczem technologicznym oraz dostępnością do wysokiej jakości materiałów budulcowych możesz spodziewać się maksymalnej satysfakcji z inwestycji w energię słoneczną. Od wielu lat skutecznie udowadniamy opłacalność fotowoltaiki, a także dbamy o naszych klientów, ulepszając i usprawniając pracę urządzeń i paneli. 


Sprawdź ofertę Sunny Tech i wybierz instalacje dopasowaną do Twoich potrzeb! A w obliczeniu tego, czy fotowoltaika się opłaca, pomoże Ci nasz artykuł oraz kalkulator fotowoltaiczny.