Co dzieje się z nadprodukcją energii w przypadku fotowoltaiki | SunnyTech

Co dzieje się z nadprodukcją energii w instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne różnią się wielkością paneli i generowaną mocą, które zależą zarówno od czynników zewnętrznych (głównie atmosferycznych), jak i indywidualnych preferencji inwestorów. Wygenerowany prąd można bezpośrednio zużywać w urządzeniach domowych lub też magazynować na przyszłe okresy. Zdarzają się bowiem okresy wzmożonej produkcji energii elektrycznej, w których powstają niewykorzystane nadwyżki prądu. Pojawia się wtedy zasadnicze pytanie dotyczące sektora fotowoltaiki – co zrobić z nadmiarem energii? Energia elektryczna jest uniwersalnym przekaźnikiem energii, który można zutylizować na różne sposoby. Zobacz, jak wykorzystać całą energię z fotowoltaiki i cieszyć się maksymalnie efektywną pracą instalacji.

Co się dzieje z nadprodukcją energii?

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na opłacalność inwestycji, niezależność energetyczną oraz możliwość dowolnego użycia powstałej energii. Patenty na wykorzystanie nadwyżek prądu będą jednak zależeć od rodzaju zamontowanej instalacji. Czym różnią się instalacje off-grif i on-grid oraz jakie rozwiązania są dostępne dla ich właścicieli? Jeśli chcesz lepiej poznać działanie instalacji fotowoltaicznych, sprawdź, co trzeba wiedzieć przed instalacją fotowoltaiki.

Wykorzystanie energii w instalacji on-grid

W instalacji on-grid, czyli podłączonej do sieci energetycznej, nadwyżki prądu są oddawane do zewnętrznych dystrybutorów. Przesłaną do sieci energię można pobrać z powrotem w celu wykorzystania własnego, jednak trzeba się liczyć z utratą 20% jej pierwotnej ilości. Dawniej istniała możliwość sprzedaży nadprodukcji prądu do sieci, jednak taka możliwość została odebrana prosumentom w 2016 roku wraz z nowelizacją ustawy o OZE. Obecnie, przy instalacji o mocy do 10 kWp właściciel może pobrać 80% przesłanej energii, a w instalacjach od 10kWp do 50 kWp – 70% pierwotnie oddanej wartości.

Wykorzystanie energii w instalacji off-grid

Instalacja off-grid (inaczej wyspowa) to instalacja bez przyłączenia do sieci zewnętrznej. Oznacza to, że całość wyprodukowanej energii pozostaje do użytku własnego gospodarstwa.  W takim wypadku, nadwyżki prądu można magazynować w odpowiednio zamontowanych urządzeniach, np. akumulatorach i bateriach. Dla większych inwestycji o stosunkowo dużej mocy najbardziej opłacalna może okazać się budowa elektrowni szczytowo-pompowych lub kół zamachowych (więcej o magazynach energii znajdziesz w artykule “LINK”)  Wykorzystanie nadprodukcji energii poprzez jej gromadzenie dla późniejszej konsumpcji jest rozwiązaniem droższym niż w przypadku instalacji podłączonej do sieci, gdyż trzeba doliczyć koszty montażu odpowiednich urządzeń, okablowania oraz regulatorów systemu. Niemniej jednak jest to korzystne dla nieruchomości zlokalizowanych na trudnym do podłączenia terenie, a także zapewnia całkowite uniezależnienie energetyczne oraz eliminuje ryzyko awarii sieci.

jak wykorzystać całą energię z fotowoltaiki - farma słoneczna

Jak najlepiej wykorzystać nadwyżki energii z fotowoltaiki?

Szukasz skutecznego sposobu na to, co zrobić z nadwyżkami energii? Fotowoltaika pociąga za sobą nowoczesne technologie, które pozwolą Ci na maksymalne wykorzystanie potencjału domowej instalacji solarnej. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczne dostosowanie budynku i jego sprzętu do konsumowania produkowanego prądu w czasie rzeczywistym. Oznacza to m.in. uruchamianie urządzeń elektrycznych, jak zmywarka czy pralka w momentach największej intensywności pracy paneli słonecznych. Ponadto, wytwarzany prąd elektryczny można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze przeznaczane wcześniej na inne nośniki energii, np. gaz. Optymalne może okazać się także zamontowanie zbiornika z grzałką elektryczną w instalacji centralnego ogrzewania i tym samym zutylizować prąd z fotowoltaiki do ocieplenia budynku. 

Nie wahaj się i zainwestuj w domową instalację fotowoltaiczną, która przyniesie Ci zadowolenie i zyski. Zaufaj Sunny Tech, wybierając najlepszej jakości panele słoneczne i urządzenia dla Twojego budynku. Razem z naszymi ekspertami i fachowcami zadbaj o swoją przyszłość energetyczną! Poznaj Sunny Tech fotowoltaika i przekonaj się sam!