Czy warto zainwestować we własny magazyn energii? | SunnyTech

Czy warto zainwestować we własny magazyn energii?

Fotowoltaika jest obecnie niezwykle korzystnym i coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. To młoda i prężnie rozwijającą się dziedzina, chętnie wspierana finansowo ze środków krajowych oraz unijnych z uwagi na swoje liczne zalety, w tym optymalizację zużycia i ochronę dla środowiska. Fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za prąd dla gospodarstw domowych oraz uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców i wzrastających cen energii elektrycznej. Ten typ produkowania energii charakteryzuje się jednak dużą zmiennością, w zależności od warunków atmosferycznych zarówno w ujęciu dziennym, jak i okresowym. Zdarza się, że instalacja wytworzy nadwyżki energii elektrycznej, które warto odpowiednio przechować i zutylizować w okresie wzmożonej konsumpcji. Gdzie najlepiej gromadzić nadprodukcję prądu i czy własny magazyn energii się opłaca? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. 

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii elektrycznej służy do przechowywania prądu, który w danym momencie jest niepotrzebny dla domowego zużycia, ale z uwagi na korzystne warunki został wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną – w przełożeniu na polskie warunki pozwala energię wyprodukowaną w lecie wykorzystać zimą. To patent na zatrzymanie nadwyżek samodzielnie wytworzonej energii elektrycznej i jej dowolną konsumpcje w późniejszym czasie. 

Istnieje kilka sposób magazynowania energii, których technologia wynika ze specyfiki nieruchomości wykorzystujących fotowoltaikę: 

  • elektrochemiczny – w postaci akumulatorów i ładowalnych baterii, najchętniej wykorzystywany przez gospodarstwa domowe
  • mechaniczny – odpowiedniu dla dużych farm fotowoltaicznych, są to elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza czy też koła zamachowe
  • termiczny – przechowywanie w formie ciepła jawnego lub utajonego, które może być przekształcone w energię elektryczną czy cieplną
  • chemiczny – polegający na tworzeniu związków chemicznych, np. wodoru lub metanu, które w momencie zużycia wytwarzają energię o określonej mocy 
  • elektryczny – w postaci superkondensatora

Wszystkie te formy odkładania energii elektrycznej są podobnie efektywne i opłacalne, co pozwala na dobranie odpowiedniego rodzaju technologii do indywidualnych preferencji inwestora. 

czy własny magazyn energii się opłaca? - instalacja fotowoltaiczna

Czy warto mieć magazyn energii?

Fotowoltaika, z uwagi na swoją sezonowość i zależność od czynników atmosferycznych, narzuca konieczność magazynowania energii dla zapewnienia ciągłości dostaw prądu przez cały rok. Jedną z głównych zalet tego typu przechowywania energii jest osiągnięcie całkowitej niezależności energetycznej od dystrybutorów zewnętrznych. Istnieje bowiem możliwość oddawania wyprodukowanego prądu do sieci energetycznych, jednak wiąże się to z ryzykiem awarii i przerwami w dostawie, wynikającymi np. z trudnych warunków pogodowych lub niekorzystnego umiejscowienia nieruchomości. Ponadto, odsyłając energię elektryczną do zewnętrznej sieci, musimy liczyć się z kosztami jej przechowywania. Chcąc pobrać prąd z powrotem do użytku, otrzymujemy tylko 80% tego, co samodzielnie wytworzyliśmy. Tak więc opłacalność finansowa i samowystarczalność to cechy, które pomagają w ocenie, czy magazyny energii są opłacalne. 

Ile kosztuje magazyn energii? Fotowoltaika to inwestycja, która może wydawać się droga na początku, ale dzięki obecnym technologiom szybko zwraca się i przynosi wymierne zyski. Jeśli nie jesteś przekonany co do niskich kosztów utrzymania instalacji, dowiedz się czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca na Sunny Tech. Stałe działania firm fotowoltaicznych zmierzające ku redukowaniu kosztów pozwalają coraz większej liczbie gospodarstw na decyzję o montażu magazynu energii. W Sunny Tech zależy nam na zadowoleniu i sukcesie klienta, dlatego odpowiednio doradzamy w kwestii wyboru: technologii, mocy, pojemności akumulatorów oraz sposobu montażu, które to adekwatnie wpływają na cenę domowego magazynu energii. 

Magazyny energii to krok w przód w dziedzinie fotowoltaiki i rozwoju technologii energetyki odnawialnej. Pozwalają one zwiększyć wydajność instalacji oraz dostępność do energii elektrycznej, a co za tym idzie wpływają na dynamikę wykorzystania odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwo środowiskowe. Jeśli przekonuje Cię takie rozwiązanie i rozważasz instalację paneli fotowoltaicznych, na Sunny Tech możliwa jest wycena montażu fotowoltaiki.