Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? | SunnyTech

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Konstrukcja paneli słonecznych jest niezwykle solidna i wytrzymała. Zamontowane 30 lat temu moduły wciąż spełniają swoje funkcje, co sprawia, że trudno jest dziś dokładnie ocenić, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Jedno jest pewne – dzięki obecnie dostępnej technologii fotowoltaika staje się coraz sprawniejsza i wydajniejsza, a instalacje działają samodzielnie przez długie lata bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych konserwacji. Na długość życia poszczególnych paneli wpłyną natomiast konkretne predyspozycje nieruchomości i sposób eksploatacji. Z pewnością jest to kwestia, którą powinieneś przebadać przed zakupem instalacji, aby osiągnąć maksymalne zyski z fotowoltaiki i stuprocentowe zadowolenie z podjętej inwestycji. 

Żywotność a wydajność fotowoltaiki 

Instalacje fotowoltaiczne swoją trwałość zawdzięczają prostej budowie i nieruchomej konstrukcji, która zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych i awarii. Są też pozbawione delikatnych komponentów oraz pokryte trwałym, absorbującym promieniowanie UV szkłem oraz warstwą izolującą i ochronną. Wszystko to z wykorzystaniem najnowszych technologii. 

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest znacznie dłuższa niż wskazuje na to przeciętny okres gwarancji oferowany przez producentów, czyli 25 lat. Z biegiem czasu zmienia się jedynie ich wydajność, która według obecnych szacowań ulega zmniejszeniu o około 0,5% z roku na rok. To sprawia, że po upływie gwarancji, instalacje fotowoltaiczne pracują z mocą równą co najmniej 80% sprawności początkowej. Co zatem decyduje o maksymalnej długości życia paneli?

Ile wynosi żywotność paneli fotowoltaicznych?

To, jak długo działa fotowoltaika poszczególnych nieruchomości, zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych i lokalizacji. Na szczęście w Polsce nie występują ekstremalne zjawiska pogodowe, co chroni trwałość instalacji i powoduje znikome straty wydajności. Na faktyczną długość czasu pracy paneli wpływa także sposób ich użytkowania oraz metoda i miejsce montażu. Dlatego warto zainwestować w najwyższej jakości produkt nowej generacji od Sunny Tech, stworzony w profesjonalnym procesie produkcji z wykorzystaniem solidnych materiałów. 

Ile wynosi żywotność falownika?

Falownik to element, które przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną wykorzystywaną w domowych instalacjach i urządzeniach. Z uwagi na ciągłą pracę falownika, jego okres użytkowania określa się na około 10 lat, choć w przypadku wyboru solidnego producenta, urządzenie to starczy na znacznie dłużej. Z uwagi na więcej ruchomych części jest narażony na więcej uszkodzeń zewnętrznych, a wysokie wewnętrzne temperatury robocze i ładunki elektryczne skracają jego wydajność. Dlatego lepszą żywotność posiadają mikroinwertery, ponieważ niwelują ryzyko obciążeń i skuteczniej wykorzystują kondensator. A o tym, jakie są zalety mikroinwerterów, piszemy w innym artykule.

Jak zadbać o trwałość instalacji fotowoltaicznej? 

Na to, ile wytrzymają panele fotowoltaiczne, możesz realnie wpłynąć, podejmując się kilku prostych kroków powodujących optymalizację procesu ich zużywania. Przede wszystkim stale monitoruj pracę systemu i rejestruj moc instalacji, a w momencie niepokojących zmian, szybko skontaktuj się z producentem.

Choć panele słoneczne są pokryte trwałą powłoką, to warto ją regularnie czyścić z kurzu i zabrudzeń, szczególnie w suchym i letnim okresie. Pamiętaj, by skorzystać z fachowego sprzętu lub pomocy profesjonalnej firmy, aby nie uszkodzić ogniw. 

Wreszcie – sprawdzaj stan okablowania i kontroluj stan techniczny instalacji, w tym głównie połączenia pomiędzy panelami, falownikiem i skrzynką bezpieczników. 

Dlaczego warto wybrać instalację Sunny Tech?

Wprowadzane przez nas na rynek mikrofalowniki zapewniają jeszcze skuteczniejszą wydajność paneli, a co za tym idzie wzrost uzysków z fotowoltaiki. Ich większa żywotność wpływa na opłacalność samodzielnego procesu pozyskiwania energii i umożliwia długi okres efektywnej eksploatacji systemu. Zaufaj wprowadzanej przez nas rewolucji na polskim rynku fotowoltaiki i ciesz się zyskiem z paneli słonecznych na Twojej nieruchomości.