Inwerter w fotowoltaice - jak działa? Charakterystyka | SunnyTech

Inwerter – charakterystyka i działanie

Inwerter to inaczej falownik, a jednocześnie jedna z najbardziej kluczowych części instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu. Jeśli zastanawiasz się, jak właściwie prąd stały przekształca się w prąd zmienny, który możesz wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym, to właśnie jego zasługa. Jaka jest funkcja inwertera w instalacji? W największym skrócie: wyprodukowany przez panele słoneczne prąd przekształca w taki rodzaj energii elektrycznej, którą możesz wykorzystać w swoim domu, natomiast nadwyżkę prądu inwerter przesyła do sieci energetycznej. 

Co robi inwerter w fotowoltaice? zmiana prądu ze stałego na zmienny

 Wiesz już, że inwerter w instalacji fotowoltaicznej zmienia prąd ze stałego na zmienny. Ale nie opowiedzieliśmy jeszcze, jak dokładnie to się dzieje.

Inwerter a zmiana prądu ze stałego na przemienny. Jak to właściwie działa?

Instalacja fotowoltaicza czerpie energię ze słońca, jednak napięcie, które wytwarza, to napięcie stałe – niezdatne do użytku w domu. W Twoich gniazdkach znajdziesz napięcie o parametrach 239/400 V 50 Hz. Inwerter dostosowuje do siebie dwa rodzaje prądu, pozwalając instalacji fotowoltaicznej działać sprawnie w każdym gospodarstwie.

Czy inwerter i mikrofalownik (czy też mikroinwerter) to to samo? Nie do końca! W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o tym, dlaczego mikrofalowniki są ważne w fotowoltaice, i tam też tłumaczyliśmy różnice. Sprawdź, może znajdziesz na naszym blogu jeszcze coś dla siebie.

Masz dla nas wyzwanie? Zapraszamy do współpracy. Zajmujemy się doborem i montażem fotowoltaiki w całej Polsce, pomagamy też z finansowaniem. W czym możemy Ci pomóc?

inwerter w fotowoltaice działanie