Koszt fotowoltaiki – co składa się na cenę, od czego zależy | SunnyTech

Koszt fotowoltaiki – co składa się na cenę

Na cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, między innymi moc systemu, typ inwertera czy zwrot i kształt dachu. Bez uwzględnienia wszystkich czynników, nie można jednoznacznie stwierdzić jaki koszt będzie miała cała instalacja z podsystemami. A dokładnie, od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Ile kosztuje fotowoltaika – wymiary

By wyliczyć cenę instalacji, najpierw należy oszacować zapotrzebowanie i średnie zużycie energii, jest to możliwe dzięki analizie rocznych rachunków za prąd lub liczby mieszkańców, którą liczy Twoje gospodarstwo domowe. Koszt instalacji słonecznej zależy głównie od rozmiaru instalacji, im większe jest zużycie tym więcej paneli potrzebujesz i co liniowo przekłada się na koszty. Najczęściej cenę określa się od 1 kWp mocy wytwarzanej przez instalację. Dobrze oszacowane zużycie pozwoli na dobór odpowiedniej powierzchni paneli, a tym samym na możliwie szybki zwrot kosztów inwestycji. Przekonaj się sam, ile się oszczędza przy fotowoltaice.

koszt fotowoltaiki co w niego wchodzi – położenie

Na koszt instalacji fotowoltaicznej znaczny wpływ ma również jego lokalizacja. Zdecydowanie tańszym i popularniejszym rozwiązaniem są panele umieszone na dachu budynku. System  musi zostać dostosowany do rodzaju dachu, jego kształtu, a także materiału wykorzystanego do jego pokrycia. Inaczej wygląda montaż na dachu skośnym, inaczej na dachu płaskim. Inaczej na dachu z blachy, inaczej z dachówki itd. Znaczenie również ma zwrot dachu oraz jego nachylenie.

Niekiedy jednak, optymalnym choć stosunkowo droższym rozwiązaniem jest instalacja na twardym gruncie. Jest to rekomendowana opcja m.in. w sytuacji, gdy dach ma niewystarczającą powierzchnię, a posiadamy znaczny obszar naziemny, możliwy do efektywnego zagospodarowania.

Wyższy koszt w stosunku do instalacji na dachu wynika tutaj głównie z zestawu montażowego, który jest bardziej rozbudowany. Dodatkowo występuje tutaj konieczność przeprowadzenia prac ziemnych, co wiąże z dodatkowym kosztem.

 koszt fotowoltaiki co w niego wchodzi - przykładowa instalacja fotowoltaiczna

Wybór komponentów – cena i jakość

Dokonując ich porównania poszczególnych komponentów warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Konieczne elementy instalacji to przede wszystkim panele, inwerter, okablowanie i  zabezpieczenia. Ich jakość przekłada się wydajność całego systemu.

Największe różnice w kwotach zauważyć można przy modułach fotowoltaicznych, które wykonane są z różnego typu ogniw. Najtańsze są wykonane z krzemu amorficznego. Cechują się one początkowo wysoką sprawnością, lecz ich wydajność bardzo szybko spada, a ponadto konieczna jest instalacja w dużej liczbie, a co za tym idzie potrzebna jest większa powierzchnia pod instalację.

Zdecydowanie wyższą wydajność mają krzemowe ogniwa cienkowarstwowe.  Jeszcze większą sprawność oferują panele tzw. najnowszej generacji. Wraz ze wzrostem efektywności i trwałości, rośnie koszt poszczególnych ogniw a co za tym idzie, całego systemu.

Inne koszta niesie ze sobą również instalacja fotowoltaiczna on-grid a off-grid, co również należy uwzględnić przy szacowaniu. Wybór jednej z opcji jest personalny i zależy od indywidualnych potrzeb.

Do niezależnych kosztów instalacji należy również doliczyć cenę montażu – która może zmieniać się w zależności od wybranych technologii, położenia, a także firmy fotowoltaicznej. To wszystko sprawia, że możemy jedynie prognozować ile kosztuje fotowoltaika, a dopiero po przemyślanym zaprojektowaniu, otrzymamy konkretne wyliczenie.