Rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym

Rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym – jak to wygląda

Jeśli zamierzasz wyposażyć swoje gospodarstwo lub firmę w instalację fotowoltaiczną, wcześniej dowiedz się jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym przy posiadaniu fotowoltaiki. Sytuacja może mieć dwojakie rozwiązanie w zależności od mocy posiadanej instalacji, a także od charakteru posiadacza – inaczej pożytkowane są nadwyżki energii w przypadku osoby fizycznej, inaczej w przypadku firm prywatnych. 

FOTOWOLTAIKA A ROZLICZENIE Z ZAKŁADEM ENERGETYCZNYM DLA OSÓB FIZYCZNYCH

Cały proces operowania na nadwyżkach energii bierze swoje podstawy w Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. Klient indywidualny podlega rozliczeniu prosumenckiemu. Oznacza to, że posiadacz instalacji fotowoltaicznej wysyła nadwyżki produkowanej energii do sieci, gdzie energia pozostaje magazynowana. Konsument może później odebrać tę nadwyżkę w nocy, czy w zimie, kiedy produkcja własna jest naturalnie mniejsza. Osoba fizyczna może odebrać bezpłatnie (w zależności od mocy instalacji) od 70 do 80 procent magazynowanego prądu. Żeby zakwalifikować się do systemu opustów konieczne jest jednak posiadanie licznika dwukierunkowego, a rozliczeniu prosumenckiemu podlega energia elektryczna, która została wprowadzona do sieci nie wcześniej niż na 365 dni przed dniem dokonania odczytu.

 

jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym przy posiadaniu fotowoltaiki, fotowoltaika a rozliczenie z zakładem energetycznym

jak rozlicza się z zakładem energetycznym przy fotowoltaice – przedsiębiorstwa

W przeciwieństwie do osób fizycznych, przedsiębiorstwa nie mają możliwości magazynowania energii. Mogą natomiast sprzedawać nadwyżki produkowanej energii w cenie 16 groszy za kilowatogodzinę (cena ustalana jest urzędowo). Do sprzedaży energii nie wymagana jest w takim przypadku koncesja – należy jednak dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki.

Co to oznacza dla potencjalnego klienta SunnyTech?

Panele fotowoltaiczne nie tylko zapewnią całkowite pokrycie potrzeb energetycznych posiadacza, ale w przypadku osób prywatnych pozwoli na magazynowanie energii na chłodniejsze miesiące roku – całkowicie bezpłatnie! Przedsiębiorstwa będą mogły natomiast liczyć na niemały zysk ze sprzedaży nadwyżkowej energii. Zapoznaj się z ofertą SunnyTech i zacznij oszczędzać już dziś!