Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwraca? | SunnyTech

Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwraca?

Wraz z rosnącą popularnością paneli słonecznych w polskich gospodarstwach domowych rodzi się coraz częstsze pytanie o to, czy fotowoltaika jest opłacalna. Autonomiczność w wytwarzaniu prądu jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym w procesie osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy kryzys energetyczny widać już na horyzoncie, a dostęp do nowoczesnych technologii fotowoltaicznych staje się coraz łatwiejszy. I choć koszt odpowiedniej infrastruktury i jej montażu może wydawać się wysoki, to na pytanie, czy fotowoltaika to dobra inwestycja, odpowiadamy: zdecydowanie tak!

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Główną korzyścią płynącą z fotowoltaiki jest niezależność gospodarstwa od elektrowni, szczególnie przydatna w sytuacjach kryzysowych oraz zabezpieczająca przed nagłymi zmianami cen prądu, którego koszt z biegiem ostatnich lat nieustannie wzrasta. Panele fotowoltaiczne nie produkują zanieczyszczeń i odpadów, są ciche, trwałe i podnoszą wartość wykorzystującej je nieruchomości. Co ważne, są bezobsługowe, mają minimalne ryzyko awarii i nie wymagają konserwacji, dzięki czemu użytkownik może w spokoju cieszyć się własną energią. Większość profesjonalnych producentów oferuje gwarancję na 25 lat, po której upływie instalacja zachowuje 80% wydajności, a ponadto fachową pomoc w wycenie, montażu i całoroczny monitoring pracy urządzeń. 

Wsparcie od rządu

Sposób pozyskiwania energii za pomocą paneli słonecznych należy do źródeł odnawialnych, przyjaznych środowisku. Z uwagi na pożądane społecznie i prawnie właściwości proekologiczne fotowoltaiki, osoba zainteresowana montażem może z powodzeniem aplikować o dofinansowanie od rządu, dotację, ulgi podatkowe czy okazyjne kredyty. Dzięki obecnemu wsparciu, wysoki początkowy koszt instalacji urządzeń przestaje być tak zatrważający.

Kiedy i jak inwestować w fotowoltaikę? 

Kwestia, czy fotowoltaika się opłaca, może zostać wyjaśniona po uprzedniej analizie kilku czynników. Należy przede wszystkim wybadać, czy nieruchomość stoi w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Na całkowity koszt instalacji wpłynie ilość i jakość wybranych paneli, a także moc urządzenia. Warto ją dobrać zgodnie z rzeczywistymi potrzebami gospodarstwa, aby pozwolić sobie na osiągnięcie niezależności, ale też uniknąć niepotrzebnie wysokich wydatków. Kolejna sprawa dotyczy wyboru rodzaju instalacji: system on-grid jest podłączony do publicznej sieci elektroenergetycznej i pozwala na wysyłkę tam nadwyżek energii w celu późniejszego jej wykorzystania, natomiast system off-grid jest całkowicie niezależny od zewnętrznych podmiotów. Wymaga jednak zakupu odpowiedniego akumulatora magazynującego oraz agregatu, które razem tworzą domową elektrownie, co może okazać się korzystne w miejscach niesprzyjających poprowadzeniu kabli. 

Aby podjąć decyzję, czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca, warto przeprowadzić uważny audyt, oceniający warunki nieruchomości dla montażu paneli, w tym kąt nachylenia i nasłonecznienie oraz dotychczasowe rachunki za użytkowany prąd i możliwości finansowe gospodarza.

Po ilu latach zwróci się fotowoltaika?

Okazuje się też, że inwestycja w panele słoneczne zwraca się już po kilku latach! Dzięki unikaniu płacenia wzrastających corocznie rachunków za prąd, nie tylko wyrównujesz koszty początkowego montażu, ale także zaczynasz proces darmowego pozyskiwania energiii potrzebnej domostwu, przez okres nawet do 20 lat. Ponadto, jeśli ktoś posiada sprzyjające warunki słoneczne to za nadmiar wyprodukowanej energii może nawet zarobić, stając się rynkowym prosumentem i sprzedając nadwyżki na rozwijającym się rynku energetycznym Polski. To, jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę, zależy oczywiście od wyjściowych kosztów, mocy zainstalowanych paneli i stopnia wykorzystania energii elektrycznej. Jednak bez wątpienia jest to mądra i opłacalna inwestycja, która pozwala zaoszczędzić spore sumy, a także chronić naszą planetę oraz zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń. 

Z pomocą Sunny Tech otrzymujesz gwarancję obniżenia kosztów zużywanej energii oraz uzyskania niezależności energetycznej. Wieloletnie doświadczenie na rynku, innowacyjne podejście oraz fachowa obsługa powodują, że dostarczane przez nas najwyższej jakości usługi fotowoltaiczne skutecznie determinują sukces klientów. A więcej o fotowoltaice przeczytasz na naszej stronie i w innych artykułach. Sprawdź także nasz kalkulator fotowoltaiczny.